» Strona główna » znicze Logowanie  |  Zawartość koszyka  |  Zamówienia   
Produkty wg producentów
KERZEN-> (18)
Nowości I więcej
WZ-9
WZ-9
Cena widoczna po zalogowaniu!
Wyszukiwanie
Wyszukaj - porównaj !
Nowości II więcej
WAX-7
WAX-7
Cena widoczna po zalogowaniu!
Producent
Informacje
Info !
e-Usługa !
Wszystko o zniczach !
Bezpieczeństwo
Kontakt
Języki
Polski English
Wszystko o zniczach ! Wszystko o zniczach !
Wybierz temat: ...

wsad - surowce, kompozyty olejowe.
proces produkcji, maszyny,
wkłady do lampionów, produkcja wyprasek, produkcja wkładów,
knoty, zdobienie, magazynowanie, użytkowanie, złe palenie,


Aktualnie produkcja zniczy, lampionów, wkładów tzw. domowym sposobem (jeden robi wszystko) naszym zdaniem jest całkowicie nieopłacalna.
Są na polskim rynku wysokowyspecjalizowane firmy produkujące wysokiej jakości elementy składowe w tym ekologiczne wkłady z olejów palmowych jak KERZEN , szkło np. VITROSILICON, kapturki i różnego rodzaju podstawki np. INTERLIGHT dostarczające swoją produkcję na rynek po bardzo niskich cenach u których winni zaopatrywać się mali dotychczasowi producenci, przekształcając własne dotychczasowe firmy produkcyjne w małe hurtownie oferując dotychczasowym klientom składanie i pakowanie lampionów w dowolnych konfiguracjach.
Kupując wkłady i znicze nie sprawdzaj wagi ale czas palenia oraz dopuszczalną temperaturę otoczenia zwłaszcza dla tzw. olejaków. Latem winny być oznaczone słoneczkiem a zimą śniezynką (robi to KERZEN ).
Sprawdzaj czy knot jest klejony do denka.
Wśród producentów zniczy panuje do tej pory pomieszane nazewnictwo.
Platforma KeLeK przyjęła jednoznaczne określenia:
Lampion - wyposażony w wymienny wkład,
Znicz - wkład jednorazowy (najczęściej szkło lub plasik zalewane parafiną)

Wsad - surowce

Najbardziej popularnym surowcem na wsad jest granulat parafinowy, który uzyskuje się z gaczu parafinowego.
W ostatnich latach coraz większy rynek zdobywa surowiec ekologiczny jakim jest olej palmowy.

Parafina

Gacz parafinowa jest produktem destylacji ropy naftowej. Jest to mieszanina stałych alkanów (więcej jak 15 atomów węgla w cząsteczce) wydzielana z ciężkich frakcji pozostałych po rafinacji ropy naftowej. Te frakcje z których się wydziela gacz mają temperaturę wrzenia powyżej 350 stopni Celsjusza. Można ją również wydzielić z węgla brunatnego. Potem w procesie oczyszczania otrzymuje się parafinę z której się produkuje znicze. Większość parafin w Polsce jest sprowadzana z Rosji. Gacz jest koloru ciemnego ,wybiela się go za pomocą ziemi okrzemkowej z dodatkiem wybielaczy optycznych. Bardzo ważnym parametrem przyszłego granulatu parafinowego jest zaolejenie, które jest frakcją ropy naftowej. Frakcja ropy naftowej jest niepożšdanym parametrem, więc im mniejsze zaolejenie tym lepsza jest gacz i oczywiœcie droższa.
Zaolejenie można poznać jeœli się weŸmie granulat w rękę i zgniecie. Jeœli się klei do siebie tworząc bryłkę i pozostawi uczucie tłustej ręki granulat jest zaolejony. To jak dużo jest oleju nie można stwierdzić organoleptycznie należy przebadać próbkę w laboratorium.
Najczęstszym zaolejeniem granulatów jest wartoœć około 5 % frakcji ropy naftowej. Taki granulat parafinowy używa się do produkcji wyprasek parafinowych.
Wypraska parafinowa umieszczona w plastikowym opakowaniu i zaopatrzona w knot tworzy wkład do znicza.


Kompozyty olejowe.

Nowoczesne ekologiczne wkłady do zniczy to wkłady z naturalnych kompozytów olejowych na bazie oleju palmowego.
Olej palmowy (tłuszcz palmowy) to olej otrzymywany poprzez tłoczenie nasion olejowca gwinejskiego ( Elaeis guineensis ).
Nasiona są bardzo twarde co utrudnia uzyskiwanie oleju. Nasiona najpierw są suszone, później mielone, tłoczone i w końcowej fazie rafinowane.
Olej o temparaturze pokojowej ma wygląd twardego, żółto-brązowego tłuszczu i charakterystyczny zapach. Po rafinacji staje się twardą, białą do żółtawą masą o neutralnym, przyjemnym zapachu i smaku.
Skład: rafinowany olej palmowy zawiera ok. 51 % kwasu laurynowego, 17% kwasu mirystynowego, 13% kwasu olejowego, 8% kwasu palmitynowego, 2% kwasu stearynowego, 2% kwasu linolowego.
Wkłady wykonywane są na specjalnych maszynach w technologii zalewania.
Dla poprawienia jakości wkładu i czasu spalania knoty są klejone do denka tuby, a konstrukcja samej tuby ma utrudnić jej podrabianie.
Wkłady te produkowane są w dwóch wersjach: zimowej od - 15 stopni Celsjusza i letniej do 30 stopni Celsjusza, specjalnie oznaczonych na tubie.
W Polsce na rynek produkty tego typu dostarczają np. Kerzen.
Praktycznie stosowane czasy palenia takich wkładów to od 12 godzin do 7 dni.


Proces produkcji zniczy szklanych

Czyste szkło przechodzi przez tunel grzewczy, aby się mogło ogrzać po to żeby farby momentalnie zasychała na szkle zaraz po malowaniu. Znacznie ładniej wygląda znicz, kolory jest mniej matowy, bardziej żywy, bardziej przeŸroczysty.
Potem automatyczna maszyna maluje pistoletem w œrodku, do szkła wrzuca się wkłady parafinowe. Nakłada się kapturek i podstawkę. Można jeszcze znicze ozdobić wzorami (pomalować).


Maszyny do procesu produkcji zniczy

(załozono zakup szkła)
-Prasa hydrauliczna do produkcji wyprasek parafinowych.
-Knociarka do produkcji knotów
-Wtryskarka lub wydmuchiwarka do produkcji tub z polipropylenu
-Zalewarka do zalewania parafiną zniczy szklanych lub wkładów zalanych.
-Tunel grzewczy
-Pakowarka tunelowa.
-Automat do malowania wewnętrznych stron szkła zniczowego
-Automat do malowania i zdobienia zewnętrznego zniczy sterowany komputerowo
-Automat do owijania euro palet.


Wkłady do lampionów

Wkłady do lampionów możemy podzielić na:
-wkłady parafinowe
a te na: prasowane i zalewane
-wkłady olejowe (kompozyty oleju palmowego - zalewane )

Bardzo często na rynku spotyka się wkłady nazywane "olejaki" które są mieszaniną parafiny i oleji roślinnych (często 15-30%) nie mające nic wspólnego z wkładami olejowymi.
Obecnie na rynku polskim zaczynają dominować wkłady kompozytowe (produkowane np. przez firmy KERZEN) na bazie ekologicznych oleji palmowych produkowane w 2 grupach, oznaczonych na tubie, jako tzw "letnie" temperatura otoczenia do 30 sopni Celcjusza i "zimowe" temperatura otoczenia do -15 stopni Celcjusza z klejonymi do denka tuby knotami co zapewnia długi czas palenia zgodny z oznaczeniem na wyrobie.


Knoty

Knoty można podzielić na wiele różnych grup:
-knoty do zniczy zalewanych,
-knoty do wkładów olejowych,
-knoty do wkładów parafinowych,
-knoty bawełniane,
-knoty bawełniane wzmacniane papierem,
-knoty papierowe.
Aby knot mógł się palić niezależnie w jaki sposób jest zrobiony musi być zanurzony w parafinie. Wszystkie knoty oprócz papierowych mają glazurę wokół palnego sznurka. Spełnia ona dwie funkcje sam knot dzięki powleczeniu parafinš może się palić, a druga to zwiększona sztywność. Dzięki temu cienki sznurek bawełniany nie przewróci się. Jednakże w lato to usztywnienie nie sprawdza się i knot najczęœciej się przewraca pozostawiając czasem większość wkłada niewypalonego.
Do produkcji knotów zniczowych nie używa się standardowej parafiny, którą używamy do produkcji zniczy l ub wyprasek parafinowych. Używa się na ogół specjalnie przerobionej parafiny tak, aby uzyskać jej większą twardość i wyższą temperaturę topnienia. Parafiny takie cechuje także niska zawartość oleju. Można także dodawać do standardowej parafiny zniczowej woski propylenowe, które mają wysokie temperatury topnienia oraz przewyższają twardoœcią wielokrotnie standardową parafinę zniczową.
W najnowszych rozwiązaniach knoty są klejona do denka tuby.


Produkcja wyprasek do zniczy


Mamy do wyboru cztery rodzaje maszyn:
Maszyna do wyprasek parafinowych - ręczna
Maszyna do wyprasek parafinowych - półautomatyczna
Maszyna do wyprasek parafinowych - automatyczna
Linia produkcyjna całkowicie zaawansowana i automatyczna z ogromną wydajnością w ciągu jednej godziny.
Chcesz zobaczyć jak działają takie maszyny? maszyny


Produkcja wkładów prasowanych

Na pierwszym etapie należy zakupić lub wyprodukować na wtryskarce lub wydmuchiwarce odpowiednią tubę.
Proces produkcji zniczy można zobaczyć na YouTube YouTube

Granulat prasowany jest w wypraski potem zakładany jest knot i wkładane do kubka z polipropylenu.

Maszyny automatyczne do produkcji wkładów prasowanych. To maszyny, które wszystko robią same tzn. wyciskają wypraski, knotują (wkładają knota), kubkują (wypraskę z knotem wkładają do tuby). Automatyczne linie produkcyjne do wkładów prasowanych

Zdobienie znicza

Używa się do tego brokatu, kleju do drewna, farb olejnych.
Jeszcze dziesięć lat temu zniczy się nie zdobiło, były wówczas tylko malowane przezroczystą farbą do szkła od wewnštrz, aby im nadać odpowiednio porządany kolor światła np. czerwony a znicze były głównie zalewane parafinš.
Dziś ten trend jest odwrócony głównie z powodu samych producentów, którzy w ramach oszczędności leją do zniczy zalewanych najgorszej jakości surowce. Co powoduje silne kopcenie i szybkie wypalenie się znicza.
Są dwa rodzaje brokatowania zniczy:
--pokrywa się klejem do drewna (na przykład wikolem) wzór jaki chcemy aby powstał na zniczu, potem wybiera się odpowiedni rodzaj brokatu i obsypuje znicz. Nadmiar brokatu strzepuje się do pojemnika i odstawia się znicz do czasu wyschnięcia kleju. Do brokatowania używa się kleju do drewna ponieważ po wyschnięciu staje się on przezroczysty i nie psuje estetyki rysunku.
--klej do drewna miesza się z brokatem i tak samo jak w poprzednim przypadku rysuje się maluje na zniczu. Malowanie wzorów na zniczach wykonuje się specjalnie do tego skonstruowaną ręczną maszynką, ma ona cienką i szpiczastš końcówkę i jest podłączona do kompresora powietrza. Kompresor tłocząc powietrze powoduje powolne wydobywanie się brokatu na zewnštrz przez co można spokojnie końcówkš przesuwać po szklanym zniczu i naznaczać wzór malunku. Oprócz tego w największych i najbogatszych zakładach w Polsce używa się automatycznych robotów do malowania zniczy. Trzeba im tylko zaprogramować odpowiedni rysunek np.serca, a on automatycznie każde jedne szkło maluje.
-Trzecią metodą zdobienia jest używanie farb olejnych. Przeważnie wygląda to tak, że wycina się odpowiedni szablon np. krzyża i za pomocą pistoletu do farby napędzanego sprężonym powietrzem z kompresora maluje się stronę frontową znicza.

Magazynowanie zniczy

Najbardziej popularny sposób to składowanie na euro paletach (120 x 80 x 210 cm), warstwy oddzielone przekładkami, oraz najczęœcie po 9 zgrzewek wkładów, zniczy lub lampionów. W magazynie nie może być zbyt wysoka temperatura, bo parafina lub cały wkład będąca w środku może się zniekształcić pod wpływem czynników zewnętrznych.

Prawidłowe użytkowanie zniczy i lampionów.

Ze względu na swoją praktyczność najbardziej popularne są lampiony z wkładem parafinowym lub olejowym. Znicze zalewane nie są tak popularne dlatego, że po wypaleniu wsadu wyrzuca się także szkło. Lampion jest, w odróżnieniu od zniczy zalewanych, wielokrotnego użytku.
Jedną z głównych zasad podczas użytkowania zniczy jest odpowiednie dobranie wysokoœci wkładu. Zbyt niski wkład może okopcać obudowę co może prowadzić do szybszego wyrzucenia szkła niż w przypadku normalnej eksploatacji.

Źle, krótko palący się znicz, lampion. Klejone knoty.

O jakości lampionu, znicza od strony klienta oprócz indywidualnego gustu co do wyglądu, decyduje czas palenia i kopcenie. 10 -15 % wahanie cen przy zakupach detalicznych nie są naszym zdaniem istotne. Często spotykanym błędem, z którego użytkownicy wkładów do zniczy nie zdajš sobie sprawy jest zapalanie znicza i zostawiania we wkładzie spalonej zapałki lub części tej zapałki. Proponujemy używać specjalne zapalarki. Jest to główny błąd, który może doprowadzić do pęknięcia lampionu. Nawet jeśli zapałka lub jej część jest gdzieś z boku na parafinie w sporej odległości od palącego się knota należy ją usunšć. Kiedy pod wpływem spalania się masa parafinowa zacznie schodzić w dół razem z knotem następuje bardzo często zapalenie się zwęglonej zapałki, która częœciowo zatopiona w parafinie działa jak knot przy plastikowej ściance wkładu parafinowego. Nawet jeżeli znicz nie pęknie to najczęściej po roztopieniu lub częœciowym spaleniu osłony plastikowej wkłada, znicz nie nadaje się do dalszego użytku i należy go wyrzucić. Temperatura topnienia parafiny to na ogół 52-56 stopni Celsjusza. W lecie w odsłoniętym miejscu gdzie nie ma drzew, na ciemnym pomniku temperatura w szkle przewyższa wartoœć 60 stopni Celsjusza. Podczas upalnego dnia cały wsad z parafiny potrafi przybrać postać płynną. W tej płynnej i rozgrzanej parafinie knot nie ma szans się utrzymać pionowo. Chociaż niektóre knoty są wzmacniane to nie pomaga to utrzymać knot w pionie podczas upału. Dobrym rozwiązaniem jest klejenie knota do denka tuby.
Kontynuuj
Koszyk więcej
...jest pusty
Najczęściej kupowane
01.WZ-1
02.WZ-2
03.WZ-3
04.ECO-1
05.ECO-3
06.WAX-6
07.WZ-9
08.ECO-8
09.WZ-7
10.WAX-3
Recenzje więcej
WAX-4
Bardzo dobry wkład na upalne dni. Palił się ponad 4 dni. Sup ..
5 z 5 gwiazdek!
Waluty